Когато се заехме да създадем перфектното преживяване при спане, знаехме, че това ще зависи от един от основните фактори – платовете. Избраните платове и материали за спално белъо трябва да притежават силата да отпускат ума и да успокояват тялото, да ви приканват да спите всяка вечер и да ви връщат в света подмладени на следващата сутрин.
Било то за възглавници и олекотени завивки от гъши пух, или за вашите калъфки и чаршафи, от перкал или памук-сатен, ние подбираме само най-добрите естествени материи за вашия комфорт.
В Poohy използваме основно три вида платове в зависимост от тяхната сплитка: Перкал, Памук-сатен и Кепър. Със статията ще внесем яснота какви са разликите между тях.
А що се отнася до качеството, казано най-ясно и просто, един памучен плат е по-добър, когато:
- Има между 90 и 150/160 нишки на 1 cm²
- Съставен е от еднослойни нишки (прежди)
- Изработен е от дълговлакнест памук (дълъг щапелен памук)
Но за да разберем по-ясно това, трябва да се гмурнем дълбоко в науката на тъкането на платовете…
1. Видове тъкани памучни платове, използвани от Poohy
Тъканите платове се произвеждат на станове чрез надлъжно и напречно прекарване на нишките (прежди) една над друга. Надлъжните нишки се наричат основа, а напречните вътък, а последователността, в която се преплитат – сплитка. Видът сплитка определя и вида плат.
За направата на нашите завивки, възглавници и топ матраци от гъши пух ние използваме три вида тъкани: Перкал (сплитка Лито), Кепър и Памук - Сатен (сплитка Сатен или Атлаз).
- Перкал – сплитка Лито: най-старата, най-здравата и най-използваната сплитка. Получава се при преплитането на една основна и една вътъчна нишка, които преминават последователно една над друга.
Изчистен, свеж и класически плат, който само ще става по-хубав и мек с времето и всяко пране. Препоръчва се, ако през нощта ви става горещо. Той е лек, дишащ и хладен на допир.
Класически пример за спално бельо със сплитка лито е перкалът, който също така е и предпочитан плат при изработката на завивки, възглавници и топ матраци от гъши пух заради своята здравина и способността да бъде изтъкан много плътно и да не пропуска пуха навън.
- Кепър: по-мека и по-гъвкава от перкал (лито), е предпочитана сплитка за направата на възглавници от гъши пух и пера. Интересен факт е, че денимът (дънковият плат) също е направен от кепър, но с по-различни нишки. При кепъра вътъкът преминава над две основи, правейки фина диагонална мрежа през тъканта. Най-харесваният ни модел възглавница Poohy Double Down (ВИЖ ТУК) е направена с такъв плат, който е и със специална повърхностна обработка за мекота Dream Touch.
- Памук-Сатен или Атлаз : най-сложната и ефектна сплитка. Изтъканият плат е лъскав и блестящ. При него вътъкът преминава подобно на кепъра, но над повече от две основи. Разбира се, най-използван е за направата на спално белъо, калъфки и чаршафи от памук-сатен.
Платът е луксозен и много гладък при допир с кожата. Препоръчва се, ако ви е по-хладно през нощта и търсите разкошно гладко усещане.
2. "Брой нишки"
Броят нишки е фактор, определящ качеството както на използваните памучни платове за производството на спално белъо, така и за направата на възглавници и завивки от гъши пух.
„Брой Нишки“ - количеството нишки сплетени заедно в 1 cm² или 1 инч2.
Обикновено по-качествените платове имат между 90 и 150 нишки на 1 cm² ( или между 220 и 400 нишки на 1 инч2), като златният стандарт за качество е 110- нишки на 1 cm². От друга страна, за да се постигне по-висок брой нишки, се ползват по-тънки нишки, които пък от своя страна, се произвеждат от по-дълговлакнест и по-качествен памук.
Колкото повече нишки на 1 cm² има даден план, толкова той е по-мек, плътен и траен. Обаче преминаването на границата от 150 нишки/cm², често е заблуждаваща информация – използват се многослойни нишки и всеки отделен слой се брои за отделна нишка.
Принципът при платовете за изделия от гъши пух е сходен – платът става по-гъст с нарастване на броя нишки и се повишава неговата способност да не пропуска перата и пуха да излизат. Въпреки това, в проучване, направено от Международната лаборатория за изследване на пуха и перушината - IDFL (ВИЖ ТУК), се вижда, че броят нишки не винаги определя способността на плата да не пропуска пълнежа и най-добри резултати получават платовете съставени от 90 до 150 нишки на 1 cm².
3. Еднослойни и многослойни нишки
Нишката (или преждата) е съставена от слой памучни влакна, усукани заедно.
Еднослойните нишки имат само един слой памучни влакна, усукани в една посока, а многослойните имат усукани заедно няколко слоя (обикновено 2 или 3) в една нишка.
Следователно за да получат повече от 150 нишки на 1 cm², някои тъкачници използват по нискокачествен памук за направата на многослойни нишки, които после изтъкават в плат, като броят всеки слой за отделна нишка.
Еднослойните нишки се правят от по-дълговлакнест и качествен памук, докато многослойните използват по-слаби влакна, усукани заедно, за да създадат една измамна здравина, а платът става по-дебел, по-груб и по-тежък.
Poohy използва само платове, направени от еднослойни влакна и от дълговлакнест памук.
4. Дълговлакнест памук и най-фините нишки
При памука, по-дългото влакно е по-доброто влакно.
От дълговлакнестия памук се правят най-дългите, най-здравите и най-фините памучни влакна в света. А по-дългите памучни влакна могат да бъдат предени в по-здрави и фини прежди и да произвеждат изключително гладки и меки тъкани.
По-късите влакна могат да излязат навън при тъкането, което води до по-груб и по-слаб плат.
Фината нишка, изпредена от еднослоен памук с дълги влакна, е отговорна за най-разкошните платове за вашата спалня. Колкото нишката е по-фина, толкова по-гладка, лека и мека е получената тъкан.
Използвайки само еднослоен дълговлакнест памук, ние можем да създаваме нашите изделия, използвайки само нишки с дебелина от 40, 60 и 80 – най-фините, налични за направата на памучно спално бельо.
Вече можете да направите най-добрия и информиран избор за пухени завивки и възглавници.
Приятни сънища с #POOHY!