Колкото и да не вярвате, пухът, това не са пера.
Естественият пух е лекият, пухкав слой под перата, който гъските и патиците отглеждат, за да се стоплят. Състои се от милиони нишки, които растат от центъра на пухчето и прилича много на цвета на глухарче. Той има триизмерна структура, която улавя въздуха и изолира невероятно добре, придавайки му естествената способност да осигурява топлина и да отвежда влагата от тялото. Той е популярен за производство на завивки, възглавници, якета, спални чували и други продукти.
Много често перата се представят като пух, но това не е така. За разлика от пуха, който е лек и мек, перото е стъбло с влакна от двете му страни. То е по-твърдо и не изолира така както пуха. Поради своята твърдост перата са много популярни при направата на възглавници и топ матраци, където примесени с различно количество пух, те придават добра поддръжка и опора за тялото и главата.
Също така намират приложение и в завивки, където се търси повече тежест и приемлива цена. В Poohy, ние ползваме патешки и гъши пера, специално избрани по извитата им форма и еластичност, за да придадат максимален комфорт, опора и комфорт. Като натурален продукт, те са също дишащи и спомагат за по-добрата вентилация вътре.
Както името говори само, патешкият пух и гъшият пух произлизат съответно от патици и гъски. В действителност пух имат само три вида водоплаващи птици: патици, гъски и лебеди. Бидейки защитени животни, лебедите не се ползват нито за храна нито за други цели и съответно няма да намерите и пух и перушина от тях.
Като произход, повечето пух и пера идват от Китай, следвани от Европа (Унгария, Полша и Франция) и Америка (САЩ и Канада).
Докато в Китай отглеждането на патици и гъски е индустрия сравнима с отглеждането на пилета в Европа (патицата и гъската за китайците е както пилето за европееца), по-голямата част от китайският пух е от не зрели животни, съответно е с ниска сила на запълване и по-ниска издръжливост във времето.
Често ни питат има ли страна, от която пухът да е по добър от този на друга. Отговорът е не. Основното важно нещо, което определя качествата на пуха, е неговата Сила на запълване (Filling Power). Например пух от Унгария със сила на запълване от 800 cuin ще бъде със същото качество като пух от Полша със сила на запълване от 800 cuin.
Затова да кажем че пухът, който използваме в Poohy, е по-добър от друг, защото идва от Франция или Полша, просто не е достоверно. Това, което можем да сравняваме, е неговата сила на запълване.
Много хора наричат своят пух Европейски, което значи че той може да е смес от различни региони в Европа, включително Полша и Унгария, но може и да има и примеси от други региони. Наименованието Европейски патешки или гъши пух не е мярка за качество, а по-скоро за произход.
И не на последно място, в последно време се използва много пух от Сибир или Сибирски пух, но в действителност в Сибир не виреят патици и гъски, и наименованието е станало по-скоро търговска марка.
Автор: Милен Ганзуров